Phone: +370 603 57726, +370 603 57912
Email: neplanuotasnestumas@gmail.com
www.aukok.lt
MAKE DONATIONS

About abortion

Abortas – tai savaiminis ar dirbtinis nėštumo nutraukimas, kurio pasekmė yra negimusios gyvybės žūtis.

Negimdinis nėštumas – tai nėštumas, kuris vystosi ne gimdos ertmėje.

Savaiminis abortas – tai nėštumo nutrūkimas su daliniu ar visišku vaisiaus pasišalinimu, kai nėštumas nutrūko iki 22 pilnų nėštumo savaičių.

Dirbtinis abortas- sąmoningas nėštumo nutraukimas pagal medicinines, socialines arba asmenines indikacijas. Tai embriono, esančio moters gimdoje (priklausomai nuo vystymosi stadijos gemalo arba vaisiaus) sunaikinimas chirurginiu būdu ar kitomis priemonėmis. Jis būna legalus, dėl medicininių indikacijų ir kriminalinis.

Nepavykęs abortas – tai nesėkmingai atliktas dirbtinis abortas, kai vaisius nepašalinamas iš gimdos.

Legalus abortas – tai asmens sveikatos priežiūros įstaigoje nutrauktas nėštumas iki 12 nėštumo savaitės.

Dėl medicininių indikacijų atliktas abortas – tai gydymo įstaigoje nutrauktas mažesnis kaip 22 savaičių nėštumas, kai abortas sąlygotas motinos anatominių arba funkcinių sutrikimų, vaisiaus  įgimtų ar paveldėtų  sutrikimų.

Kriminalinis abortas – tiesioginis ar netiesioginis vaisiaus traumavimas, kai nėštumą iki 22 savaičių nutraukia asmuo ne asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, kai nėra teisinių medicininių nėštumo nutraukimo indikacijų.Lietuvoje leidžiama nutraukti nėštumą moters noru nesuėjus 12 nėštumo savaičių. 
Nėštumas, kurio trukmė nesiekia 6 sav., gali būti nutraukiamas ambulatoriškai (privačioje klinikoje ar poliklinikoje), 6 – 12 sav. trukmės nėštumas nutraukiamas tik stacionare (ligoninėje). Nėštumo trukmė skaičiuojama nuo pirmos paskutinių mėnesinių dienos, o patikslinamas atliekant echoskopiją.
Nėštumo nutraukimas (ypač pirmojo) yra kenksmingas moters sveikatai. Aborto metu embrionas/vaisius yra sunaikinamas chirurginiu būdu ar kitomis priemonėmis. Abortas neigiamai veikia ir fizinę, ir psichinę moters sveikatą.

Aborto būdai: 

1) Vakuuminis išsiurbimas

Iki 6 savaičių ši procedūra atliekama susiurbiant embrioną specialiu plonu vamzdeliu be gimdos kaklelio praplėtimo. Procedūra gali būti atliekama ambulatorinėmis sąlygomis.

Nuo 6 iki 9 savaičių gali prireikti gydytojui išplėsti gimdos kaklelį. Tai jau skausmingesnė procedūra, todėl ji dažniausiai atliekama naudojant bendrinį nuskausminimą, suleidžiant nuskausminančius vaistus į veną. Po operacijos gydytojas seka moterį dar tam tikrą laiką - tai yra numato tolimesnius vizitus pas jį, kad įsitikintų, jog viskas yra taip, kaip turi būti. Tai labai svarbu.

Esant 9- 12 nėštumo savaičių

Dažniausiai atliekamas gimdos kaklelio išplėtimas, vakuum aspiracija arba kiuretažas (gimdos gramdymas). Procedūra atliekama naudojant bendrą nuskausminimą.

Pirmomis dienomis po išsiurbimo smarkiai kraujuojama. Prahos Čarlio universitete paskelbta gerai dokumentuota studija apie abortų, atliktų iki 12 savaičių vakuuminiu būdu, pasekmes. 
Uždegiminiai procesai buvo 5% pacienčių, o tokios sunkios komplikacijos kaip nevaisingumas ir negimdinis nėštumas, užregistruotos 20-30% moterų. Ypač nėščioms pirmą kartą. Gimdos kaklelio raumenų nusilpimas sukelia persileidimą 30-40% visų moterų. Labai padažnėja gimdos kaklelio angos rigidiškumas, placentos prilipimas, placentos apaugimas ir gimdos atonija.


2) Medikamentinis

Paprastai medikamentinio aborto režimą sudaro dviejų vaistų skyrimas paeiliui, gydytojui prižiūrint moters sveikatos būklę asmens sveikatos priežiūros įstaigoje.

Medikamentinis nėštumo nutraukimas. Literatūros duomenys šiuo klausimu yra prieštaringi. Moteriai skiriami vaistai, kurių išgėrus nėštumas nutrūksta savaime, moteris iškraujuoja.

Deja, šis metodas taip pat gali komplikuotis įvairiais sveikatos sutrikimais. Dažniausiai pasitaiko – užsitęsęs kraujavimas dėl gimdoje pasilikusių nėštuminių audinių, gimdos uždegimas, karščiavimas, pilvo skausmai. Tokiu būdu nutrauktas nėštumas neretai taip pat baigiasi išgramdymu. Kai kuriose šalyse moterys gali pasirinkti vienokį ar kitokį nėštumo nutraukimo būdą.

 

Lietuvoje medikamentis abortas yra draudžiamas.


Informaciją apie aborto atlikimo procedūrą ir galimas komplikacijas pamatysite čia:

OUR SPONSORS